Klub železničných modelárov Vrútky

Vrútocká ,,náhodná´´ stanica

dsc02225

.


Náhodná ako náhodná. Táto stanička je dielom šťasteny, alebo skôr náhody. Nie jej reálna predloha, ale jej verná kópia v mierke 1:120. Nikdy som nechcel robiť túto stanicu, ale okolnosti ma k tomu akousi  cestou donútili.


A ako to vlastne všetko bolo? Bolo to presne pred rokom, kedy sme organizovali akciu -Železnica pre deti 2013 – a ja som si chcene, alebo skôr nechcene zlomil nohu. Dva mesiace ležania v posteli spôsobili, že som sa pustil do realizácie presne tohto projektu. Nikdy predtým som nespravil zo stavieb ani ,,hajzlovú búdu´´, takže práve to bola tá pravá výzva niečo na tom zmeniť. A za dva týždne bola na svete vrútocká stanica. Aj keď mierne upravená na naše potreby.

dsc02181

Základná konštrukcia z PVC tabuliek

Výborným pomocníkom pre všetky stavby je jednoznačne Cad software, ktorý uľahčí množstvo práce počas návrhu až po samotnú realizáciu projektu. Ja používam AutoCad, ale na trhu je množstvo free Cad programov, aj keď naučiť sa ich ovládať nebude až tak jednoduché. Samozrejme dajú sa využiť aj grafické programy, alebo tradičná kalkulačka s pravítkom.

Všetky skreslené časti som vytlačil na papier a mohlo sa rezať do nemoty. Okná a dvere mali oblúkové nadpražia a práve tu sa mi skvele hodil šikovný pomocník skalpel. Základný skelet som tvoril z plastových tabuliek.

dsc02196

Už len okná a brúsené tehly

Po zlepení obvodového plášťa prišlo na rad striekanie a zatmelenie všetkých nejasností. Najhorším prvkom boli brúsené škárované tehly, ktoré som jednoducho oklamal a to tak, že som si stiahol textúru, upravil ju do mierky a vytlačil ju na fotopapier. Narezané pásiky som už len nalepil. Sokle ako aj falošné rímsy a nadpražia okien vyzerajú touto technológiou celkom uspokojivo.

dsc02267

Detail okien a brúsených tehál

Okná som tlačil na fóliu do atramentovej tlačiarne. Všetky som skladal dvojmo, aby nepresvitali rámy počas noci. Strešnú krytinu som znázornil pomocou maskovacej pásky a krajčírskej nite a následne všetko pekne nastriekal.

Dúfam, že model aspoň trošku stvárňuje jej nádhernú predlohu aj keď je mierne skrátený.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *