Klub železničných modelárov Vrútky

Expozícia SIM

 

Myšlienka vybudovať železničné múzeum v bývalom vojenskom areáli SIM v Martine-Priekope vznikla v roku 2014. Dostali sme od mesta Martin bezplatne do prenájmu jednu z tamojších budov. Expozícia sa začala budovať v júli a prvá časť bola otvorená verejnosti 1. mája 2015.

Exponáty patria Klubu železničných modelárov Vrútky, Spolku Výhrevne Vrútky, Múzejno-dokumentačnému centru ŽSR, Považskému múzeu v Žiline a súkromným zberateľom. Klenotmi zbierky sú inšpekčná drezina Varšava, elektro-mechanický stavadlový prístroj zo stanice Beluša, snežný pluh z Kraľovian či model nákladného vozňa Np v mierke 1:3. Súčasťou expozície je niekoľko modelových koľajísk aj oba naše modelárske vozne. Výstava je postupne zveľaďovaná a rozširovaná o nové exponáty.

Expozíciu sa snažíme budovať aj interaktívnou formou, a tak si návštevník môže vyskúšať ako sa kedysi prehadzovali návesti na mechanických návestidlách, ako náročné je vyvŕtať dieru do drevenného podvalu pomocou ručnej vŕtačky a podobne… Novinkou sezóny 2016 je naozaj živý pult z lokomotívy radu T679.1 prezývanej „Sergej“.

 

Milí návštevníci, naše múzeum je momentálne zatvorené, do doby keď vlastník železničnej vlečky do areálu SIM (mesto Martin) podpíše zo Železnicami Slovenskej Republiky prípojnú zmluvu a umožní využívanie vlečky. ŽSR ako vlastník väčšiny našich exponátov majú záujem o podpis tejto zmluvy. Táto situácia nastala na začiatku roku 2022 a odvtedy sa snažíme dosiahnuť zmenu tohto stavu.

Viac informácií dostanete na čísle 0902174621.

 

Výzva: V depozitári múzea sa nachádza množstvo exponátov v pred-renovačnom stave. Niektoré potrebujú iba oprášiť a obnoviť náter, iné vyžadujú dôkladnú renováciu. Ak by ste mali chuť si vyskúšať, aké je to obnoviť zašlú slávu starých železničných artefaktov, stačí prísť a vybrať si nejaký sympatický kus. Materiál na opravu a občerstvenie po práci zabezpečíme.

 

Ako sa dostanete do areálu SIM?

Zväčšiť mapu