Klub železničných modelárov Vrútky

Motorový vozeň M131.1546

Motorový vozeň M 131.1 je ľahký dvojnápravový motorový vozeň určený pre osobnú dopravu na miestnych železniciach. Poháňa ho vzduchom chladený nepreplňovaný dvanásťvalcový vznetový motor Tatra T 301 s výkonom 155 koní pri 1600 otáčkach za minútu. Hnaciu nápravu poháňa prostredníctvom mechanickej, pneumaticky radenej štvorstupňovej prevodovky typu Mylius. Konštrukcia motorového vozňa bola inšpirovaná úspechom nemeckých motorových vozňov typu MAN s prevodovkou Mylius, prevádzkovaných na území Čiech v období Protektorátu Čechy a Morava. Prototyp prevzali ČSD od firmy Tatra Kopřivnice dňa 26.6.1948. Táto firma sa stala výrobcom prvej 340-kusovej série, ktorej výroba bola ukončená roku 1951. Druhú sériu (inventárne čísla 341 – 549) vyrobila v rokoch 1954 – 1956 vagónka Studénka, Celkovým počtom vyrobených kusov sa rad M 131.1 stal najpočetnejšou sériou motorových vozňov ČSD. Boli tiež nanajvýš spoľahlivé – v pravidelnej prevádzke slúžili až do začiatku 80. rokov 20. stor. Do dnešných dní sa zachovali zhruba dve desiatky týchto motorových vozňov. Vďaka nízkym nákladom na prevádzku, jednoduchej údržbe a nízkej spotrebe sú medzi železničnými spolkami zaoberajúcimi sa železničnou históriou veľmi obľúbené.

Motorový vozeň M 131.1546 bol vyrobený v roku 1956 v Tatre Studénka s výrobným číslom 54 209. Z výroby bol dňa 21.6.1956 dodaný do depa Fiľakovo. Už po dvoch rokoch pravidelnej prevádzky, dňa 28.8.1958 mal však vozeň nehodu. Na trati Brezno-Halny – Pohronská Polhora sa vozeň vykoľajil, dôvodom boli kamene položené na koľajnici. Počas pravidelnej prevádzky slúžil najmä na južnom Slovensku. Motorový vozeň bol do zbierok MDC získaný od SŽTS Zvolen stredisko Levice prevodom ku dňu 4.8.1998. Neskôr bol prevezený do Vrútok, kde sa jeho opravy do prevádzkyschopného stavu ujali členovia Spolku výhrevne Vrútky. Na vozni boli opravené skorodované časti skrine a skriňa bola natretá základným náterom. Ďalej bol skompletizovaný a opravený motor a prevodovka z iného vozňa radu M 131.1, ktorý bude dosadený na opravovaný vozeň. Vozňu boli tiež premerané rozkolia náprav a opotrebenie obručí. Neskôr však práce na vozni utíchli zrejme pre nedostatok času a vozeň iba nehybne stál vystavený poveternostným vplyvom v areáli vrútockého depa. V roku 2010 sme dostali ponuku dokončiť rekonštrukciu vozňa a neskôr vozeň prevádzkovať. Nad ponukou sme dlho neváhali a na najbližšej členskej schôzi sme tento zámer schválili.

Dňa 6.6.2011 bol vozeň pristavený do areálu KŽM Vrútky a bolo započaté s jeho rekonštrukciu. Rozhodli sme sa nenechať nič na náhodu a k rekonštrukcii sme pristúpili veľmi zodpovedne. Práce začali tým, že boli z interiéru „hurvínka“ demontované lavice, kryty výfukov, solility, izolácia, mechnizmy pre otváranie okien, a veľké množstvo ďalších dielov. Potom bola celá skriňa z interiérovej strany očistená a nastriekaná. Pomocou teplovzdušnej pištole a špachtle sme odstraňovali starú olejovú farbu z drevených deliacich priečok a interiéru WC. Začalo sa aj s obnovou častí z dreva. Boli dôkladne zreparované všetky krátke lavice, tie dlhé ostali v roku 2011 nedotknuté. Tiež boli zreparované rôzne interiérové drevenné lišty. Práce napredovali aj na exteriéri. Niektoré miesta skrine museli byť vyvarené. Skriňa už bola v základnom nátere, no  vozeň stál dlhú dobu pod holým nebom tento náter bol na mnohých miestach narušený. Pomocou oklepávacej pištole sa tieto miesta oklepali na kov a celá skriňa bola znovu nastriekaná základným náterom. Oklepaný bol aj rám a diely na ňom pripevnené. V septembri sa začalo s rozvádzaním elektroinštalácie osvetlenia interiéru. Počas zimných mesiacov sa na M131.1546 nepracovalo, keďže vozeň je deponovaný pod holým nebom.

V roku 2012 sme v našom snažení o sprevádzkovanie motorového vozňa M131.1546 pokračovali. Pustili sme sa do reparovania dlhých lavíc a iných drevených komponentov. Začali sme aj s rekonštrukciou riadiacich pultov, dverí a rámov okien. Všetky vonkajšie dvere boli zložené a rozobraté. Drevená časť bola zreparovaná samostatne, potom boli dvere zložené a namontované naspäť na skriňu. Práce pokročili aj na oprave záchodu, ktorý je už takmer kompletný. Opravená bola aj trecia lamelová spojka. Na začiatku leta sme odštartovali práce na vrchnom laku „Hurvínka“. Skriňa bola tmelená na 3-krát, nasledovala plniaca vrstva a vrchná červená farba. Keďže pred začiatkom zimy sa nám nepodarilo vybaviť halu na finálne striekanie, tak sme ho museli zakonzervovať vrchným, avšak ešte nie finálnym červeným náterom.

Základné technické údaje:

 Výrobca  Tatra Studénka
 Rok výroby  1956
 Typ motora  Tatra 111 (T301)
 Počet valcov  12 do V
 Vŕtanie/Zdvih  110/130 mm
 Počet otáčok  1600 ot/min
 Výkon  112 kW (155 koní)
 Prenos výkonu  mechanický
 Spojka  3-lamelová
 Prevodovka  4-stupňová Mylius
 Typ chladenia  vzduchové
 Typ brzdy  Knorr
 Objem nádrže  220 l
 Dĺžka cez nárazníky  12 100 mm
 Hmotnosť (prázdny)  16 200 kg
 Hmotnosť (plný)  21 000 kg
 Počet miest na sedenie  48
 Usporiadanie náprav  A1
 Maximálna rýchlosť  60 km/h

Motorový vozeň M131.1546 spolu s T679.1001 vo Fiľakove dňa 5.7.1981. (archív: Mojmír Leštinský)

 Motorový vozeň M131.1546 pred začatím prác pod hlavičkou KŽM Vrútky.

Práce na interiéri v roku 2011.

V roku 2012 sa pracovalo aj na skrini.

Fotogalériu motorového vozňa ,,Hurvínka´´ nájdete v nasledujúcom -odkaze-

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *