Klub železničných modelárov Vrútky

Vozeň Z 1-64 011

     Nákladný vozeň ČSD Z 1-64011 bol vyrobený továrňou Ganz v Budapešti v roku 1909 pre MÁV (Magyar Államvasutak  – Maďarské štátne železnice). Patrí do série 265 vozňov typu XVB vybavených tlakovou brzdou typu Westinghouse. Prvé označenie vozňa bolo Grf 115 033. Pri vypuknutí druhej svetovej vojny sa zrejme nachádzal na našom území a tak sa dostal do správy Slovenských Železníc a bolo mu pridelené číslo SŽ 12202. Neskôr patril Československým Štátnym Dráham s číslom ČSD 1-64011. Po vyradení z pravidelnej prevádzky sa používal ako dielenský u Správy energetiky a elektrotechniky Vrútky.

     Z konštrukčného hľadiska ide o dvojnápravový krytý nákladný vozeň s konštrukciou spodku i kostry skrine z navzájom znitovaných oceľových valcovaných. Na svoju dobu ide vzhľadom na kovovú kostru skrine o pomerne moderný vozeň. Obklad skrine s jedným párom posuvných dverí je vyhotovený z vodorovne uložených perejok z mäkkého dreva (obklad kostry dverí pozostáva z perejok uložených zvislo). Prostredníctvom listových pružníc a dvojdielnych klzných ložísk vozeň spočíva na nápravách s valcovanými obručovými kolesami. Tiahlo vozňa je priebežné. Podlaha vozňa je zhotovená z priečne uložených fošní. Kostra strechy je vyhotovená z profilovej valcovanej ocele s drevenými kružinami, dreveným debnením a krytom z pozinkovaného plechu. Charakteristickým znakom vozňa je brzdárska plošina na úrovni podlahy vozňa. Nárazníky sú štvorpätkové tyčové, no počas prevádzky došlo k nehode, kedy bol mierne poškodený čelník na strane brzdárskej plošiny a pri oprave vozeň dostal nárazníky dvojpätkové. Tiež bola z vozňa neskôr demontovaná tlaková brzda a zostala funkčná iba brzda ručná.

     Vozeň bol do zbierky Železničného múzea Slovenskej Republiky zaradený k 10.8.1999.  V marci roku 2001 sa vozeň zúčastnil natáčania filmu Doktor Živago a dostal na jednej strane filmový náter. Od roku 2006 je v starostlivosti Klubu železničných modelárov Vrútky a bol využívaný ako skladový vozeň.

     Na jar 2016 sme sa pustili do rekonštrukcie vozňa do prevádzkyschopného stavu, s plánovaným využitím ako cyklovozeň ku nášmu „Hurvínku“, ktorého rekonštrukcia sa už blížila do finále. Najprv bola z vozňa odstránená kompletná výdreva bočníc a čiel, ktorá už bola na mnohých miestach vyhnitá. Práce pokračovali nekonečným oklepávaním a brúsením oceľových nosníkov skrine vozňa od starých náterov. V septembri bola odstránená aj zničená podlaha a kostra skrine bola nastriekaná do základného náteru.

     Po zime práce nabrali rýchle tempo. Prehrdzavené miesta strechy a kostry posuvných dverí boli vyvarené. Do nových dosiek výdrevy bola vyfrézovaná drážka, čím dostali dosky rovnaký tvar ako pôvodné z roku 1909. Po montáži novej výdrevy stien vozňa a podlahy boli dosky z oboch strán natreté ochranným emailom. Z vonkajšej strany boli potom natreté hnedou farbou rovnakou akou bola predtým natretá aj kostra. Strecha dostala strieborný náter, čelníky a zábradlie na brzdárskej plošine čierny.  Nápravy, závesky a pružnice vozňa boli podrobené defektoskopii s úspešným výsledkom. Nakoniec dostal vozeň dobové popisy a takto bol prezentovaný na podujatí Železnica pre deti 2018.

     Posledná fáza opravy prebehla v roku 2019, a to montáž tlakovej brzdy, ktorá bola v minulosti z vozňa (netradične) demontovaná. Po zvážení a vybavení potrebných formalít sa  vozeň zaradil do parku prevádzkyschopných vozidiel nášho klubu. Pridelené mu bolo nové 12-miestne číslo 495699020113. V roku 2020 počas celého leta slúžil na víkendovej prevádzke na trati Ružomberok – Zápalkáreň ako cyklovozeň.

Vozeň Z 1-64 011 pred renováciou. Z jednej strany mal náter ešte z dôb, kedy slúžil v Elektroúseku Vrútky,…

…zatiaľ čo z druhej strany mal vozeň náter v akom sa zúčastnil natáčania filmu Doktor Živago.

Kostra skrine po nastriekaní základného náteru v roku 2017.

Celá výdreva stien a podlahy bola vymenená za novú.

V lete roku 2020 už zetka slúžila k preprave bicyklov na Korytnickej železnici.