Klub železničných modelárov Vrútky

Vozeň Z 1-64 011

 

Nákladný vozeň ČSD Z 1-64011 (G MÁV, r. v. 1909, výrobca Ganz Budapešť, s ručnou brzdou) je dvojnápravový krytý nákladný vozeň s konštrukciou spodku i kostry skrine z navzájom znitovaných oceľových valcovaných profilov a ložnou váhou pravdepodobne 10 t. Obklad skrine s jedným párom posuvných dverí je vyhotovený z vodorovne uložených perejok z mäkkého dreva (obklad kostry dverí pozostáva z perejok uložených zvislo). Rázvor vozňa je 4,0 m. Prostredníctvom listových pružníc a dvojdielnych klzných ložísk vozeň spočíva na nápravách s valcovanými obručovými kolesami. Tiahlo vozňa je priebežné. Podlaha vozňa je zhotovená z priečne uložených fošní. Kostra strechy je vyhotovená z profilovej valcovanej ocele s drevenými kružinami, dreveným debnením a krytom z pozinkovaného plechu. Nárazníky sú štvorpätkové tyčové. Charakteristickým znakom vozňa je brzdárska plošina na úrovni podlahy vozňa. Na svoju dobu ide vzhľadom na kovovú kostru skrine o pomerne moderný vozeň. Na pozdĺžniku vozňa sú vyrazené čísla používané u SŽ 12202 a u ČSD 1-64011. Predmetný vozeň bol získaný do zbierok MDC k 10.8.1999 od Správy energetiky a elektrotechniky Vrútky, kde bol používaný ako dielenský. V súčasnosti je zverený do starostlivosti Klubu železničných modelárov Vrútky, ktorý ho takmer od začiatku existencie klubu využíval ako skladový vozeň. Zaujímavosťou je, že sa tento vozeň v marci roku 2001 zúčastnil natáčania filmu Doktor Živago.

Na jar 2016 sme sa pustili do rekonštrukcie vozňa do prevádzkyschopného stavu, s plánovaným využitím ako cyklovozeň ku nášmu „Hurvínku“, ktorého rekonštrukcia sa už blížila do finále. Najprv bola z vozňa odstránená kompletná výdreva bočníc a čiel, ktorá už bola na mnohých miestach vyhnitá. Práce pokračovali nekonečným oklepávaním a brúsením oceľových nosníkov skrine vozňa od starých náterov. V septembri bola odstránená aj zničená podlaha a kostra skrine bola nastriekaná do základného náteru.

Po zime práce nabrali rýchle tempo. Prehrdzavené miesta strechy a kostry posuvných dverí boli vyvarené. Do nových dosiek výdrevy bola vyfrézovaná drážka, čím dostali dosky rovnaký tvar ako pôvodné z roku 1909. Po montáži novej výdrevy stien vozňa a podlahy boli dosky z oboch strán natreté ochranným emailom. Z vonkajšej strany boli potom natreté hnedou farbou rovnakou akou bola predtým natretá aj kostra. Strecha dostala strieborný náter, čelníky a zábradlie na brzdárskej plošine čierny.  Nápravy, závesky a pružnice vozňa boli podrobené defektoskopii s úspešným výsledkom. Nakoniec dostal vozeň dobové popisy a takto bol prezentovaný na podujatí Železnica pre deti 2018.

Posledná fáza opravy nás čaká v roku 2019, a to montáž tlakovej brzdy, ktorá bola v minulosti z vozňa (netradične) demontovaná. Po zvážení a vybavení potrebných formalít sa tak vozeň zaradí do parku prevádzkyschopných vozidiel nášho klubu. Uvidieť ho budete môcť počas celého leta na víkendovej prevádzke na trati Ružomberok – Zápalkáreň.

 

Vozeň Z 1-64 011 pred renováciou. Z jednej strany mal náter ešte z dôb, kedy slúžil v Elektroúseku Vrútky,…

 

…zatiaľ čo z druhej strany mal vozeň náter v akom sa zúčastnil natáčania filmu Doktor Živago.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *