Klub železničných modelárov Vrútky

Vozeň Ba 3-0381

Štvornápravový osobný vozeň Ba 3-0381 bol vyrobený v roku 1951 vagónkou v Gyori (Maďarsko), s výrobným číslom 34789. Bol to osobný vozeň 2. triedy s dvomi velkými oddielmi s postrannou uličkou a s tromi malými oddielmi, umiestnenými v strede vozňa. Bol určený pre vnútroštátnu dopravu. Voz má podvozky typu Rónay a brzdu sústavy Hiko. Vozeň mal z výroby parné kúrenie. Skriňa je celokovová, zváraná.

Po vyradení z prevádzky v 80-tych rokoch boli tieto vozne šrotované alebo boli prestavované na ubytovacie vozne. Len vďaka tomu sa do dnešných dní zachovali viaceré vozne tohto typu, aj keď často v zúboženom stave. Jeden z nich je vo Frýdku-Místku, ďalší v Tatranskej Lomnici, ďalší môžte vidieť ako súčasť pracovného vlaku Mostného obvodu Košice v rôznych kútoch Slovenska. Taktiež sa viaceré kusy zachovali v Maďarsku, tieto vozne totiž v omnoho väčšom počte slúžili u maďarských železníc.

Vozeň Ba 3-0381 bol po vyradení taktiež prestavaný na obytný, no mal väčšie šťastie. Keď bol ako obytný vozeň prebytočný, získal ho Prievidzký parostrojný spolok, ktorý zrekonštruoval exteriér vozňa. Dôraz bol však kladený na funkčnosť vozňa a nie na precíznosť opravy, čo je škoda. Pps ho používal len dokým nezískal (omnoho vhodnejší) lôžkový vozeň typu Bc. Potom bol prebytočný a hrozilo jeho zošrotovanie. A tak, sa v júli roku 2009 dostal ku Klubu železničných modelárov Vrútky.

Dôkladná rekonštrukcia interiéru vozňa u nás sa začala v januári 2010 a bola dokončená v roku 2011. Interiér bol kompletne prestavaný, sériu článkov o rekonštrukcii nájdete TU. Na jeseň roku 2011 bolo začaté zo stavbou modelového koľajiska v mierke HO. V roku 2012 bol obnovený náter strechy, no tá bola natretá iba základnou farbou. Celková a veľmi dôkladná opravá exteriéru vozňa prebiehala od júna do septembra 2014. Oprava prebiehala pod holým nebom, takže nám situáciu značne komplikovalo počasie. Po maratóne oklepávania, brúsenia, striekania základovky, opakovaného gitovania a brúsenia sa nakoniec sa podarilo nastriekať vrchnú vrstvu laku na začiatku septembra. Zmeny postihli však aj interiér, kde boli dosadené nové vodné nádrže, podlaha v spoločenskej časti a nová kuchynská linka.

Vozeň po celkovej rekonštrukcii predstavuje dobré zázemie pre členov klubu na akciách, a taktiež púta pozornosť nezvyklým prevedením laku. Vo výstavnej časti vozňa pomaly pokračuje stavba koľajiska v mierke H0.

Vybrané technické údaje (po vyrobení):

 Váha prázdneho vozňa  31 500 kg
 Dĺžka cez nárazníky  23 760 mm
 Dĺžka skrine  22 440 mm
 Šírka skrine  2860 mm
 Výška strechy od temena koľaje  3861 mm
 Vzdialenosť otočných čapov  15 200 mm
 Rozvor podvozku  2950 mm
 Počet oddielov  5
 Celkový počet sedadiel  88
 Počet záchodov  2
 Najvyššia dovolená rýchlosť  120 km/h
 Brzdiaca váha  31 t

Továrna fotografia vozňa rovnakého typu, avšak z dodávky pre MÁV.

Predmetný vozeň Ba 3-0381 v Prievidzi v apríli 2004. (zdroj: www.parostroj.net)

Vozeň Ba 3-0381 po rekonštrukcii laku v réžii Prievidzkého parostrojného spolku. Na fotografii z 7. februára 2010 je už vozeň v majetku KŽM Vrútky a práve sa rozbieha náročná rekonštrukcia interiéru.

Stav vozňa v roku 2013. Drevené okná boli vymenené za tabule z dvojska a strecha je v základnom nátere.

Čerstvo nastriekaný vrchný lak vozňa v septembri 2014.

Takéto je nové usporiadanie interiéru, vozeň predstavuje veľmi dobré zázemie pre členov klubu. V druhej časti vozňa prebieha od novembra 2011 stavba modelového koľajiska v mierke H0.

 

V roku 2011 sme ukončili rekonštrukciu interiéru vozňa, ktorej priebeh si môžete prezrieť v nasledujúcom odkaze

Fotogalériu vozňa nájdete v nasledujúcom -odkaze-

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *