.
Náhodná ako náhodná. Táto stanička je dielom šťasteny, alebo skôr náhody. Nie jej reálna predloha, ale jej verná kópia v mierke 1:120. Nikdy som nechcel robiť túto stanicu, ale okolnosti ma k tomu akousi cestou donútili.
A ako to vlastne všetko bolo? Bolo to presne pred rokom, kedy sme organizovali akciu -Železnica pre deti 2013 – a ja som si chcene, alebo skôr nechcene zlomil nohu. Dva mesiace ležania v posteli spôsobili, že som sa pustil do realizácie presne tohto projektu. Nikdy predtým som nespravil zo stavieb ani ,,hajzlovú búdu´´, takže práve to bola tá pravá výzva niečo na tom zmeniť. A za dva týždne bola na svete vrútocká stanica. Aj keď mierne upravená na naše potreby.
Základná konštrukcia z PVC tabuliek
Výborným pomocníkom pre všetky stavby je jednoznačne Cad software, ktorý uľahčí množstvo práce počas návrhu až po samotnú realizáciu projektu. Ja používam AutoCad, ale na trhu je množstvo free Cad programov, aj keď naučiť sa ich ovládať nebude až tak jednoduché. Samozrejme dajú sa využiť aj grafické programy, alebo tradičná kalkulačka s pravítkom.
Všetky skreslené časti som vytlačil na papier a mohlo sa rezať do nemoty. Okná a dvere mali oblúkové nadpražia a práve tu sa mi skvele hodil šikovný pomocník skalpel. Základný skelet som tvoril z plastových tabuliek.
Už len okná a brúsené tehly
Po zlepení obvodového plášťa prišlo na rad striekanie a zatmelenie všetkých nejasností. Najhorším prvkom boli brúsené škárované tehly, ktoré som jednoducho oklamal a to tak, že som si stiahol textúru, upravil ju do mierky a vytlačil ju na fotopapier. Narezané pásiky som už len nalepil. Sokle ako aj falošné rímsy a nadpražia okien vyzerajú touto technológiou celkom uspokojivo.
Detail okien a brúsených tehál
Okná som tlačil na fóliu do atramentovej tlačiarne. Všetky som skladal dvojmo, aby nepresvitali rámy počas noci. Strešnú krytinu som znázornil pomocou maskovacej pásky a krajčírskej nite a následne všetko pekne nastriekal.
Dúfam, že model aspoň trošku stvárňuje jej nádhernú predlohu aj keď je mierne skrátený.