Klub železničných modelárov Vrútky

Ako na domčeky I

DSC07789Stále som si lámal hlavu ako spraviť stavbu na model vlastnej réžií a bez vysokých nákladov. Prvým pokusom bolo zostavenie stavadla podľa reálnej predlohy z čias 40-tych rokov minulého storočia. Vybral som si práve túto nenáročnú stavbu, aby som si vyskúšal technológiu rezania lasserom. V úvode to nebolo ani tak o modelárstve, ako o softwar-ovej podpore. Väčšina firiem požaduje podklady vo vektorovej grafike takže práca sa mohla začať a k tomto som použil grafický program CorelDraw.


stavadlo1

Stavadlo žst. VtútkyPráca je s ním celkom jednoduchá a dnešná tutorialová podpora na webe je naozaj dostačujúca. Stačia dve tri hladiny (gravírovanie, rezanie) a všetko ide. Samozrejme je vždy nutné uvažovať o hrúbke rezov, presahov jednotlivých stien a hlavne hrúbke najtenších prvkov (napr. rámy okien).  Všetky informácie samozrejme dostanete od dodávateľa produktu. Zvolený materiál je taktiež na Vás (preglejka, papier, PVC), ale keďže sa v tomto prípade jednalo o 1 mm gravír zvolil som preglejku hrúbky 1,0 – 3,0 mm.

nakres1

Výstup z grafického programu

dsc07781

Nenáročné a rýchle

DSC07786

Zostavené stavadlo

Tento spôsob realizácie stavieb je naozaj pohodlný a modelár môže tvoriť neuveriteľné projekty pár pohybmi myší. Zostavenie samozrejme zavisí od kvality návrhu (zámky, spoje, uvažované hrúbky rezov)  a zvolený materiál môže byť už v požadovanej farbe, kedy odpadá finálny náter. Bohužiaľ cena je niekedy na uváženie, či sa nepustiť do stavby iným spôsob (cena za stavadlo 25€)  a preto sa nemôžme čudovať aké sú ceny stavebníc domčekov, vytváraných lasserovou technológiou, od malosériových výrobcov.

Galéria článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *