Klub železničných modelárov Vrútky

To čo dal internet o vozni Ba 3-0381Je to zaujímavé, keď vlastníte nejakú vec a neviete skoro nič o jej pôvode. A tak to bolo aj u mňa s informáciami o pôvode nášho vagóna Ba 3-0381. Samozrejme, kde nájdete viac informácii ako na internete, no asi už len v nejakých podkladoch, ku ktorým sa veľmi ťažko prepracujeme. Tak som sa teda pustil do hľadania nejakých informácií o vozni Ba 3-0381.
Ako prvú som našiel veľmi obľúbenú stránku – parostroj.net, na ktorej je veľké množstvo informácii o vozňoch všetkých typov. Najhoršie bolo, že som sa nedozvedel pod akým číslom jazdili u našich susedov v Maďarsku, keďže vozne tohto typu pochádzajú odtiaľ. Nakoniec som našiel nejaké maďarské fórum, kde bolo všetko popísané avšak pochopiť google prekladače je niekedy naozaj obtiažné.  No a aby som toľko neomieľal o hľadaní tu je celá nájdená história o vozni Ba 3-03xx.

História na tratiach ČSD sa datuje od roku 1921 – 1956, kedy išlo o označenie vozňa Ca 4-29xx (ČSD I), ďalej v rokoch 1957 – 1982, došlo k preznačeniu na Ba 3-03xx (ČSD II). Tu sa história v osobnej doprave končí a začínajú sa vozne buď prerábať na rôzne ubytovacie alebo údržbové vozne, prípadne sú zošrotované.

História na tratiach MÁV začala písať vogónka Győr v Maďarsku od roku 1948, kedy sa tieto vagóny začali vyrábať.  Prevádzkovali sa pod označeniami Bk 50 55 xx-x, Ca 58xx-xx a Cak 53xx. Aj pri MÁV skončili svoju éru slávy okolo roku 1980. Niektoré kusy boli zošrotované, poprípade prerobené na reštauračné vozne, alebo vozne naďalej slúžiace osobnej preprave, ale komplexne zrekonštruované a dnes vedené pod úplne inými označením.

Osobný vozeň bol vyrábaný v maďarskej vagónke Győr. Mal podvozky dodané firmou Ganz es Társa typu Ganz – Rónai. Vykurovanie bolo riešené ako nízkotlakové (systém Kunz), brzda typu Hiko, skriňa celokovová zvarovaná.

Galéria článku:

Použité zdroje:

www.parostroj.net

forum.index.hu

www.hobbivasut.hu

www.vlaky.net

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *