Klub železničných modelárov Vrútky

Rušňoparáda 2024

V dňoch 25. a 26. mája, sa v Košiciach uskutoční 20. ročník Rušňoparády, najväčšej prehliadky historických a moderných železničných vozidiel na Slovensku. Toto podujatie, ktoré organizuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s Podvihorlatským železničným spolkom, je skvelou príležitosťou pre celú rodinu zažiť čaro železnice zblízka. Brány depa budú v sobotu otvorené od 9:00 do 16:30 a v nedeľu od 10:00 do 15:00.

„Minuloročná Rušňoparáda prilákala takmer 12-tisíc návštevníkov. Tento rok bude opäť najväčším lákadlom množstvo historických, ale aj moderných vlakov. Slávnostne sa rozlúčime s poslednou starou elektrickou jednotkou, Pantografom, ktorá do svojej konečnej stanice príde v pondelok 13. mája. Vyradzovanie starých vlakov je prirodzená súčasť modernizácie našej vlakovej flotily,” hovorí Peter Helexa, generálny riaditeľ ZSSK.

Návštevníci si budú môcť pozrieť:

  • Historické železničné vozidlá: Parné rušne Papagáj z Popradu, CP 600 a Dvojka alebo Štvorkolák z Hanisky pri Košiciach, motorové a ručné dreziny a mnoho ďalších.
  • Moderné železničné vozidlá: Rušne 383 Vectron a 350 Gorila, elektrická jednotka 660/661 Panter a spoločenský a reštauračný vozeň.
  • Chill out zóna v modernej vlakovej jednotke 660/661 Panter: Návštevníci si tu budú môcť oddýchnuť, dozvedieť sa o produktoch a službách ZSSK a vyskúšať si interiér jedného z najmodernejších vlakov. K dispozícii bude klimatizácia aj Wi-Fi pripojenie.
  • Veterány: V nedeľu sa v Košiciach predstavia aj desiatky historických veteránov, ktoré sú súčasťou akcie 500 km slovenských. ZSSK ich prepraví do Košíc autovlakom. Návštevníci si budú môcť pozrieť ich vykládku v priestoroch košickej autorampy
  • Zábavné aktivity pre celú rodinu: Nostalgické jazdy vlakom a retro autobusom v Košiciach, tvorivé dielne, ukážky policajnej, hasičskej a vojenskej techniky, simulátor prevrátenia vozidla, šmýkačka, skákacie atrakcie, hudobný program od Usmievanky a mnoho ďalších.
  • Výstava „Študuj dopravu“: Pre žiakov a študentov bude pripravená prezentácia benefitov práce v ZSSK a výhody duálneho vzdelávania.
  • Klub železničných modelárov Vrútky sa predstaví s dvoma modelovými koľajiskami umiestnenými v železničných vagónoch a taktiež bude pre verejnosť sprístupnený kinovagón s detským kútikom. Tešíme sa na Vás 

Medzi košickou železničnou stanicou a depom bude v hodinových intervaloch bezplatne premávať kyvadlová doprava. Depo ZSSK sa nachádza 10 minút pešou chôdzou od stanice i centra mesta.

Vstupenky platia na oba dni a kúpite ich priamo na mieste podujatia alebo na stanici pred kyvadlovou dopravou:.

  • Dieťa: 2,50 eur
  • Dospelý: 5 eur
  • Rodinná vstupenka: 12 eur

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *