Klub železničných modelárov Vrútky

Pancierový vlak Štefánik

pancierak-2

 

Predstavovaný pancierový vlak Štefánik, bol prvý postavený vlak na území Slovenskej republiky v depe Zvolen určený pre povstaleckú armádu na obranu našej vlasti a to hlavne stredného Slovenska. Dokopy tri pancierové vlaky pod názvami Štefánik, Hurban a Masaryk zožali veľký úspech v týchto bojoch. Do dnešného dňa sa zachovali len dva vozne z celej trojčlennej zostavy. Výroba všetkých troch vlakov trvala necelých 5 týždňov a to v roku 1944.

 

 

 

Stavba modelu bohužiaľ bola o čosi náročnejšia ako 5 týždňov a zabrala cca štyri mesiace. Vozne sú zhotovené podľa výkresovej dokumentácie v modelovej mierke 1:87 HO. Celý korpus je vytvorený z plastových profilov Evergreen.

Zloženie vlaku: tankový vozeň, delový vozeň, plošinový vozeň a parný rušeň

pancierak

Tankový vozeň bol vyzbrojený dvomi delami s kalibrom 37 mm

.

pancierak-12

Delový vozeň bol vyzbrojený horským delom s kalibrom 75 mm

.

pancierak-11

Plošinový vozeň bol naložený materiálom na opravu trate a hlavne určený proti podmínovaniu trate.

 

FOTOGALÉRIA ČLÁNKU:

Použité zdroje: Rail.sk

0 myšlienky na “Pancierový vlak Štefánik

 1. ondro

  Pekné, ale žiaľ nepresné:

  1/ „Fľakatú“ kamufláž mal Štefánik v čase, keď neniesol tankový vozeň dodatočné pancierovanie veže a všetky vozne mali len pancierové kryty kolies a priestor medzi nápravami nebol zakrytý dodatočným pancierom.
  2/ Lokomotíva mala kamuflovanú aj nepancierovanú časť , vrátane komína
  3/ Guľometný a delový vozeň vyzerali dosť odlišne od modelu – strecha nebola klenutá (vypuklá), ale lomená „strieška“ a tie pozorovateľne na strope vyzerali úplne inak. Navyše delový vozeň mal po prvej jazde po kritike obsluhy dela zvýšený strop nad delom, cca. do 1/2 dĺžky strechy, takže tam vznikol „schod“.
  4/ prvý tankový vozeň Štefánika (model ho neobsahuje) sa od druhého (model) dosť líšil v rozmeroch.
  5/ Na predsunutom, tiež tykadlovom vagóne sa vozili náhradné koľajnice, presahujúce dĺžku vagóna a ďalší materiál na opravu trate. Veliteľ vlaku dokonca spomínal, že tam bol naložený motocykel pre prieskumné a spojárske účely!
  6/ Tykadlový vozeň bol k súprave pripojený spriahlovou tyčou, ktorá ho udržiavala v bezpečnej vzdialenosti od samotného vlaku v prípade výbuchu nástražného systému na trati. Vezené koľajnice prečnievali na oba konce vozňa.

  7/ Tankový vozeň vo fľakatej kamufláži mal iba jednu „ohrádku“ na uhlie, tú menšiu.

  Autor sa zjavne inšpiroval zachovanými vozňami, ktoré ale pochádzajú každý z iného vlaku! Tankový je síce zo Štefánika, ale v úplne poslednej podobe, kým kamufláž je namaľovaná z úplne prvého obdobia. Guľometný vozeň pochádza z niektorého z dvoch ďalších vlakov a nikdy neniesol fľakatú kamufláž. Navyše sa od guľometného vozňa Štefánika tvarovo dosť líšil.

 2. Maro

  Mohol by som autora poprosiť o výkresovú dokumentáciu? Model niektorého z vlakov budem v blízkej dobe stavať, ale ani jeden rozmer, či podrobnosti poriadne neviem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *