Pancierový vlak Štefánik
Predstavovaný pancierový vlak Štefánik, bol prvý postavený vlak na území Slovenskej republiky v depe Zvolen určený pre povstaleckú armádu na obranu našej vlasti a to hlavne stredného Slovenska. Dokopy tri pancierové vlaky pod názvami Štefánik, Hurban a Masaryk zožali veľký úspech v týchto bojoch. Do dnešného dňa sa zachovali len dva vozne z celej trojčlennej zostavy. Výroba všetkých troch vlakov trvala necelých 5 týždňov a to v roku 1944.
Stavba modelu bohužiaľ bola o čosi náročnejšia ako 5 týždňov a zabrala cca štyri mesiace. Vozne sú zhotovené podľa výkresovej dokumentácie v modelovej mierke 1:87 HO. Celý korpus je vytvorený z plastových profilov Evergreen.
Zloženie vlaku: tankový vozeň, delový vozeň, plošinový vozeň a parný rušeň
Tankový vozeň bol vyzbrojený dvomi delami s kalibrom 37 mm
.
Delový vozeň bol vyzbrojený horským delom s kalibrom 75 mm
.
Plošinový vozeň bol naložený materiálom na opravu trate a hlavne určený proti podmínovaniu trate.
FOTOGALÉRIA ČLÁNKU:
Použité zdroje: Rail.sk
Share on Facebook
Pekné, ale žiaľ nepresné:
1/ „Fľakatú“ kamufláž mal Štefánik v čase, keď neniesol tankový vozeň dodatočné pancierovanie veže a všetky vozne mali len pancierové kryty kolies a priestor medzi nápravami nebol zakrytý dodatočným pancierom.
2/ Lokomotíva mala kamuflovanú aj nepancierovanú časť , vrátane komína
3/ Guľometný a delový vozeň vyzerali dosť odlišne od modelu – strecha nebola klenutá (vypuklá), ale lomená „strieška“ a tie pozorovateľne na strope vyzerali úplne inak. Navyše delový vozeň mal po prvej jazde po kritike obsluhy dela zvýšený strop nad delom, cca. do 1/2 dĺžky strechy, takže tam vznikol „schod“.
4/ prvý tankový vozeň Štefánika (model ho neobsahuje) sa od druhého (model) dosť líšil v rozmeroch.
5/ Na predsunutom, tiež tykadlovom vagóne sa vozili náhradné koľajnice, presahujúce dĺžku vagóna a ďalší materiál na opravu trate. Veliteľ vlaku dokonca spomínal, že tam bol naložený motocykel pre prieskumné a spojárske účely!
6/ Tykadlový vozeň bol k súprave pripojený spriahlovou tyčou, ktorá ho udržiavala v bezpečnej vzdialenosti od samotného vlaku v prípade výbuchu nástražného systému na trati. Vezené koľajnice prečnievali na oba konce vozňa.
7/ Tankový vozeň vo fľakatej kamufláži mal iba jednu „ohrádku“ na uhlie, tú menšiu.
Autor sa zjavne inšpiroval zachovanými vozňami, ktoré ale pochádzajú každý z iného vlaku! Tankový je síce zo Štefánika, ale v úplne poslednej podobe, kým kamufláž je namaľovaná z úplne prvého obdobia. Guľometný vozeň pochádza z niektorého z dvoch ďalších vlakov a nikdy neniesol fľakatú kamufláž. Navyše sa od guľometného vozňa Štefánika tvarovo dosť líšil.
Mohol by som autora poprosiť o výkresovú dokumentáciu? Model niektorého z vlakov budem v blízkej dobe stavať, ale ani jeden rozmer, či podrobnosti poriadne neviem.