Klub železničných modelárov Vrútky

O našom projekte s nadáciou VW Slovakia

Začiatkom roku 2020 sa nám podarilo uspieť v grantovej výzve Nadácie VW Slovakia s projektom „Vzdelávacie exkurzie do múzea“ a získať príspevok 2500€. Projekt bol zameraný na úpravu našej expozície a jej prispôsobenie na návštevy školských exkurzií či iných väčších skupín.

Najvýznačnejšou aktivitou projektu bolo vytvorenie prezentačnej miestnosti. Bolo rozhodnuté, že bude vytvorená vo vyradenom železničnom vozni, ktorý nám výhodne odpredala Železničná spoločnosť Slovensko. V služobnej časti vozňa boli demontované priečky, opravená a natretá podlaha, natreté steny, opravené a doplnené osvetlenie, zatemnené okná atď. Od mesta Martin sa podarilo zohnať sponzorsky originálne kinolavice. Preto mohol byť navýšený rozpočet na vybavenie. Zakúpený bol kvalitný Full HD projektor Philips, plátno, a základný počítač HP s monitorom. Kapacita prezentačnej miestnosti je 30 miest. Odozva na tento priestor je výborná. Dokonca vznikol projekt „Kinovagón“, vďaka ktorému bude môcť byť vozeň presunutý aj mimo múzeum na rôzne výstavy atp.

Ďalšou aktivitou bola inštalácia železničného priecestia. Začala renováciou historického výstražníku typu VUD z 50-tych rokov. Ten bol očistený na kov, natretý, zakúpené nové sklá, vytvorené nové elektrické rozvody, systém pre ovládanie funkcií na báze Arduino na diaľkové ovládanie. Bola vyhĺbená jama, vytvorený betónový základ, výstražník bol osadený a napojený na elektrickú sieť. Druhý výstražník je pre kontrast použitý nový, súčasnej konštrukcie. Pre ten boli rovnako pripravené základy, bol osadený aj s príslušenstvom. Doplnený bol aj klaksón. Výsledok splnil očakávania, priecestie bude slúžiť na výukové účely.

Rovnako sme museli pristúpiť k renovácii sociálnych zariadení. Tá začala s oneskorením, práce však postupovali rýchlo. Boli opravené rozvody vody, celé priestory boli zrenovované, niekoľkokrát vymaľované vrátane zárubní, kachličky boli opravené a natreté špeciálnou farbou, dosadené nové záchody, nové dvere, prahy, príslušenstvo k záchodom, štítky, nanovo zapojené rozvody elektriny, nové osvetlenie atď. Celkový dojem sa rapídne zlepšil napriek nízkemu rozpočtu.

V rámci projektu sme začali aj s vytvorením detského kútika, ktorý vznikol taktiež vo vozni, spojením troch kupé do jedného veľkého oddielu.

Celkovo bolo v rámci projektu vykonaných niekoľko tisíc pracovných hodín, do prác sa zapojilo asi 20 členov alebo priaznivcov klubu. Remeselné práce boli vykonané svojpomocne, financie preto boli využité predovšetkým na nákupy materiálu.

Dúfame, že po odznení pandémie sa nám podarí expozíciu opäť otvoriť pre verejnosť a uskutočniť pôvodne v projekte plánované komentované exkurzie. Celý Klub železničných modelárov Vrútky chce na tomto mieste poďakovať nadácii VW za podporu tohto projektu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *