Klub železničných modelárov Vrútky

Hurvínek v TT

Hurvínek

.

Neodmysliteľnou súčasťou československých štátnych dráh v rokoch 1948 – 1973 boli motorové vozy M131.1 prezývané ,,Hurvínek´´. Nízka spotreba a vysoká efektivita donútila ČSD nasadzovať tieto ,,motoráky´´ na lokálne trate namiesto parnej trakcie, ktorá pri vysokej spotrebe palív vyžadovala aj náročnú údržbu. Samozrejme s nástupom Hurvínka, väčšinou spriahnutým s prívesným vozňom typu Blm, sa docielila dostatočne vysoká efektívnosť pri nízkej spotrebe a údržbe.
Bol poháňaný dvanásť valcovým motorom s trojstupňovou prevodovkou, ktorá zaručila postačujúci výkon na týchto tratiach. Prevádzka sa skončila okolo roku 1973, kedy sa skončila životnosť celkom 549 kusov, ktoré následne boli zošrotované alebo darované rôznym spolkom, poprípade pôsobili naďalej pri ČSD na údržbárske účely.
doplnky

Model motoráku ako aj prívesného vozňa je zhotovený z leptu od firmy DK-model v mierke 1:120 TT. Celá stavba bola nenáročná a nezabrala viac ako tri dni. Strecha síce dala trošku práce so svojimi oblými tvarmi, ale nič také, čo by nezvládol skúsenejší modelár. Pojazd Hurvínka dodala firma PicoLoco, ktorý má hnaný obidve nápravy a je presne prispôsobený na lept od DK-model(u).Osvetlenie sa prepína podľa smeru jazdy a bolo súčasťou dodaného pojazdu.
doplnky
Bohužiaľ ako pri všetkých TT modeloch je najväčším problémom zber napätia z koľajníc. Aj napriek tomu, že pojazd mal riešený zber napätia z obidvoch hnaných náprav bol nepostačujúci, a teda výpadky pri jazde a osvetlení boli zreteľné. Preto som bol nútený aplikovať pevné spriahnutie s prívesným vozňom typu Blm, ktorý taktiež zbiera napätia svojimi dvomi nápravami a je prepojený pomocou vodičov s motorákom. V prívesnom vozni je dostatočný priestor na interiér, ktorý je osvetlený pomocou SMD led-diod.


Motorový vozeň M131.1 bude nasadzovaný na lokálnej trati nášho klubového koľajiska, takže na koniec mu poprajme veľa šťastných kilometrov a ešte viac rozveselených detských tvárí. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *