Klub železničných modelárov Vrútky

Cesta pre nový exponát – M264.001

1427546333

 

Myšlienka zachrániť motorový vozeň M264.001 vznikla niekedy na začiatku roku 2013. Postupom času tento zámer naberal reálnejšie kontúry. Keď sa v roku 2014 podarilo tento unikátny pozostatok motorového vozňa získať do zbierok MDC, bolo „vymaľované“. Zachránený vozeň sa nachádzal v Poprade, kde slúžil v elektroúseku ako pomocný hygienický vozeň. Trochu viac o histórii tohto vozňa sa dočítate TU.

 

 

 

 

Práve sme dorazili do Popradu a rozkladáme náradie.

Kto maže ten jede.

 

Prevoz bol nakoniec naplánovaný na sobotu 28. marca 2015. Do Popradu sme sa vybrali už v piatok – o deň skôr – aby sme vozeň pripravili na prepravu. To zahŕňalo kontrolu ložísk, mazania, brzdy a celého spodku vozňa. Z Vrútok sme skoro ráno autom vyrážali za silného dažďa, no našťastie v Poprade bolo príjemné slnečné počasie. Už vo štvrtok večer nám popradskí kolegovia prepravili vozeň z elektroúseku do popradského depa – na „kanál“. Celá príprava vozňa našej 5-člennej výprave nakoniec trvala asi 2 a pol hodiny. Z Popradu sme odchádzali až popoludní, dlhý čas totiž zabrala aj zaujímavá debata s popradskými kolegami, ktorí sa okrem iného starajú aj o parný rušeň 477.013.

Zavesené, pripravení na odchod domov.

Zastávka kvôli kontrole ložísk a mazaniu.

 

V sobotu – v deň D – sme do Popradu vyrazili na „Rakani“ E669.2133, o ktorú sa starajú kolegovia z Výhrevne Vrútky. Odchod bol naplánovaný na 7:10, v Poprade sme boli s predstihom asi o deviatej. Na stanici nás už čakal pristavený vozeň, nasledoval krátky posun, chvíľka čakania na prechod rýchliku, a odchod domov. Cestou sa niektorí z nás zviezli v motorovom vozni, prekvapili nás výborné jazdné vlastnosti, i keď rýchlosť vlaku nepresiahla 45 km/h.

Príchod do Vrútok.

A sme doma.

 

Po príchode do Vrútok sme vozeň odstavili v areáli depa. Prevoz prevoz prebehol bez najmenších problémov a tak bol dôvod na menšiu oslavu. V nedeľu bol vozeň prepravený do SIM-u, kde sa snáď čoskoro rozbehne postupná rekonštrukcia.

 Galéria článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *