Klub železničných modelárov Vrútky

Koľajisko TT – TEŽ

Modelové koľajisko TEŽ (Tatranských elektrických železníc) sa nachádza v železničnom vagóne Ba 3-0381 a je nástupcom za koľajisko HO.

A prečo sme sa vlastne rozhodli postaviť úplne nový model ? Jeden z najdôležitejších dôvodov bola veľkosť HO 1:87, ktorá nedovoľuje také možností vedenia tratí ako mierka TT 1:120. Za ďalšiu nevýhodu sme považovali šírku uličky, ktorá neumožňovala priechod návštevníkom. Bohužiaľ posledné mínus tvorili aj personálne nezhody, ktoré nás presvedčili posunúť sa ďalej a prísť s niečim novým a jedinečným.

Koľajisko TEŽky je postavené v mierke TT 1:120. Zobrazuje jeden zo symbolov Slovenska a tou sú naše veľhory Tatry. Veď kto nebol v Tatrách a neodviezol sa zubačkou alebo električkou? Väčšina z nás Tatry dôverne pozná a ak nie, tak aspoň sa na ich návštevu chystá. A to bol moment, ktorý v nás vzbudil myšlienku tohto námetu.

Ako pri každom novom projekte začali sme postupne plánovať, diskutovať a rozhodovať sa, kde čo ako spraviť a umiestniť. Náš kolega Pali to zobral pevne do svojich rúk a po krátkom čase bol na svete prvý náčrt.

Koncepcia je rozdelená na štyri okruhy. Každý z nich je inšpirovaný skutočnosťou. Prvú časť koľajiska tvorí vstupná brána Tatier, Štrba. Na tejto stanici prestúpime na zubačku a pomaličky míňame Tatranský Lieskovec. Vchádzame na jednu z najnavštevovanejších staníc a tou je Štrbské Pleso. Toto prekrásne miesto nám ponúka možnosť poprechádzať sa v jedinečnom prostredí Tatier. V tejto lokalite sa nachádza jeden z najstarších hotelov, Solisko, ktorý v minulosti plnil funkciu železničnej stanice. Ďalej pokračujeme električkou ,,Barónkou´´okolo zástavky Popradské Pleso do nášho cieľa, Tatranská Polianka. Navonok malá stanička prešla rozsiahlou rekonštrukciou a dnes tu môžme obdivovať historický trojhviezdičkový Palace hotel Tivoli, ktorého obnova je taktiež v pláne. Naša ďalšia jazda smeruje do trocha zabudnutej stanice a tou je Tatranská Lomnica. Cestou prechádzame popri meniarni v Hornom Smokovci a zastávky Starej Lesnej. Tatranská Lomnica nám ponúka viacero možností. Mnoho z nás ocení posedenie pri dobrej kávičke a pri jej vychutnávaní môžme obdivovať dielo velikána architekta p. Jurkoviča – a to dolnú stanicu historickej lanovky. Po prechádzke a spomienke na zašlú slávu prevádzky bývalej lanovky, nastupujeme na ,,motorku´´, ktorá nás dopraví z výletu naspäť domov, z výletu po tatranských kľukatých tratiach. Síce opúšťame tento malebný kraj a krásnu prírodu, ale dúfame, že cestu po tatranských kľukatých tratiach si onedlho zopakujeme.

Schéma koľajiska Tatranských elektrických železníc

.

Fotogaléria – príprava priestorov

Fotogaléria – stavba koľajiska